Szivattyúk szárazon futása és védelme szárazon futás ellen

Szivattyúk szárazon futása és védelme szárazon futás ellen

A szivattyúk működésének egyik legnagyobb ellensége a szárazon futás, amely komoly károkat okozhat a berendezésben, és akár teljesen tönkre is teheti azt. De mit is jelent pontosan a szárazon futás, milyen következményekkel jár, és hogyan lehet megelőzni? Ebben a blogposztban részletesen bemutatjuk a szárazon futás problémáját és a legjobb megoldásokat annak elkerülésére.

Mi az a szárazon futás?

A szárazon futás azt jelenti, hogy a szivattyú úgy működik, hogy nincs vagy nem elegendő folyadék van benne, amit továbbítani tudhatna. A legtöbb szivattyú folyadék közegben történő működésre lett tervezve, és ha a folyadék hiányzik, akkor a forgó alkatrészek túlmelegszenek, súrlódnak - ezáltal jelentős károsodás léphet fel.

A szárazon futás különösen veszélyes a centrifugál szivattyúk esetében, mivel ezek a típusok a folyadék mozgására támaszkodnak a megfelelő működéshez.

Milyen károkat okozhat a szárazon futás?

  • Túlmelegedés - a folyadék hűtő hatásának hiánya miatt a motor és a forgó alkatrészek gyorsan túlmelegednek, ami idő előtti meghibásodást okoz.
  • Csapágy- és tömítéskárosodás - a szivattyú belső részei kenés nélkül maradnak, így a csapágyak és a tömítések gyorsan elhasználódnak.
  • Légbuborék keletkezése (kavitáció) - ha nincs elegendő víz a szivattyúban, akkor a légbuborékok összeomlanak, ami mikrorobbanásokat okozhat a járókeréken és a szivattyúház belső felületén.
  • Szivattyú teljes tönkremenetele - ha a szárazon futás tartósan fennáll, akkor az egész szivattyú tönkremehet, cserére szorulhat.

Milyen helyzetekben fordulhat elő a szárazon futás?

  • A vízforrás kimerülése - ha egy mélykúti vagy kerti szivattyú egy olyan forrásból szívja a vizet amely kiapad (például kis vízhozamú kút (lásd még: csőkút szivattyú megfelelő kiválasztása) vagy esővíz tároló), akkor a szivattyú szárazon futhat.
  • Elzárt szelepek vagy vezetékproblémák - ha a rendszerben egy szelep zárva marad, vagy a vezetékben a folyadék áramlása gátolva van (dugulás, csőtörés, stb.), akkor a szivattyú nem kap elegendő folyadékot.
  • Légbuborékok vagy szivárgások a csővezetékben - ha a szivattyú szívó oldalán levegő jut a rendszerbe, akkor az áramlás megszakadhat, a szivattyú szárazon futhat.
  • Hibás úszókapcsoló vagy érzékelő - egyes rendszerekben az úszókapcsolók szabályozzák a vízszintet. Ha ezek hibás jelet adnak, akkor ez is vezethet a szivattyú szárazon futásához. Érdemes az úszókapcsoló mozgástartományát időszakosan ellenőrizni annak érdekében, hogy az eszköz mozgását ne gátolhassa semmi.
  • Hibás, vagy túl érzékeny nyomáskapcsoló - ha egy szivattyú nyomásérzékelője nem megfelelően van beállítva, akkor előfordulhat hogy üres csővezeték esetén is működésbe lép.

Hogyan lehet elkerülni a szárazon futást?

  1. Szárazon futás elleni védelemmel ellátott szivattyú használata - a modern szivattyúk közűl sok modell már gyárilag szárazon futás elleni védelemmel rendelkezik. Ezek a szivattyúk automatikusan kikapcsolnak, ha nem érzékelnek a működéshez elégséges mennyiségű folyadékot.
  2. Úszókapcsolók vagy vízszintérzékelők alkalmazása - az úszókapcsolók és szintérzékelők olyan eszközök, amelyek figyelik a folyadékszintet, és leállítják a szivattyút ha a vízszint túl alacsonyra süllyed.
  3. Szárazon futás elleni nyomáskapcsolók beépítése - a nyomáskapcsolók és vákuumkapcsolók érzékelik, ha a szivattyú nem képes megfelelő nyomást elérni, és leállítják azt.
  4. Visszacsapó szelepek alkalmazása - a visszacsapó szelepek megakadályozzák, hogy a szivattyúból a víz visszafolyjon, így csökkentik annak esélyét, hogy a rendszerben lévő víz elillanjon és a szivattyú levegőt szívjon be.
  5. Automatikus vezérlésű inverteres szivattyúk alkalmazása - az inverteres szivattyúk nem csak az energiahatékonyságot növelik, hanem sok esetben képesek figyelni a rendszerben lévő áramlást is (nyomástávadós, illetve átfolyós konstrukciókkal). Ha túl alacsony az áramlás vagy a nyomás, akkor az inverter automatikusan kikapcsolhatja a szivattyút, így megelőzve a szárazon futás jelenségét.
  6. Rendszeres karbantartás és ellenőrzés - a csővezetékek, szelepek és érzékelők rendszeres ellenőrzése segíthet abban, hogy időben észleljük a problémákat, és elkerüljük a szárazon futás okozta károkat.

Összefoglalás

A szárazon futás az egyik legnagyobb veszélyforrás a szivattyúk számára, mivel komoly károkat okozhat a motorban, a csapágyakban és a tömítésekben. A probléma akkor fordul elő, amikor a szivattyú nem kap a működéséhez elegendő vizet - például egy kiapadt kút vagy egy elzárt szelep miatt.

Ha biztosítani szeretnéd hogy a szivattyúd hosszú távon megfelelően működjön, akkor érdemes olyan védelmi megoldásokat alkalmazni, amelyek automatikusan megakadályozzák a szárazon futást. Ha nem vagy biztos benne hogy melyik a legjobb megoldás számodra, akkor érdemes szakértő kollégáink segítségét kérni!

Tartalomhoz tartozó címkék: IBO Szárazon futás
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
99.59%
a vásárlók közül ajánlaná ismerősének ezt a boltot.
Elégedettség a bolttal:
Szállítási idő:
A bolt áttekinthetősége:
Ügyfélszolgálat/kommunikáció:
A(z) KDA SzivattyúTech elnyerte az Árukereső Megbízható Bolt minősítését a vásárlók valós visszajelzései alapján.